
Školski projekat „Živeti tolerantno“
26. mart 2014.
Prva generacija Ekonomsko trgovinske škole
10. maj 2014.450 godina je proslo od rodjenja velikog pesnika Sekspira.
Širom sveta na različite načine sećamo se dela ovog velikana.Daskama koje život znače odjekujustihovi, čitaju se soneti, govori se o misteriji života Šekspira.Ko je Vilijam Šekspir?
Učenici naše škole, 9.maja 2014.godine zajedno sa svojim nastavnicima srpskog jezika i književnosti i engleskog jezika obeležili su javnim časom – Šekspir, naš savremenik ovaj jubilej.
Učenici prvog razreda poslovni i finansijski administratori govorili su odlomke tragedije o ljubavi Romea i Julije kako na srpskom, tako i na engleskom jeziku.Govorilo se o elizadetanskom vremenu, pozorištu i životu pesnika. Sa učenicima su radile nastavnice Livia Juhas , nastavnica engleskog jezika i Aleksandra Sekulić nastavnica srpskog jezika.
Za godinu iskusniji učenici su u scenskom nastupu nasmejali sve prisutne modernom pričom o ljubavi dvoje mladih čija priča ima koren u pomenutoj tragediji. Pokazali su svoje umeće i zainteresovanost za glumu zajedno sa svojom profesorkom srpskog jezika Tanjom Simunović Tulić.
Soneti su zainteresovali poslovne administratore i ekonomske tehničare treće godine koji su svojim umećem govorenja stihova na oba jezika prikazali svoj rad, dok je one najstarije naravno privukao Hamlet i njegove dileme. Saradnju sa ovim učenicima su ostvarile nastavnica engleskog jezika Ivana Ilić i nastavnice srpskog jezika Danica Paroški i Dragana Mandić.
Čekamo vas i sledeće godine na istom mestu. Saradnja među aktivima traje dve godine i nadamo se još dugo će…
OBUKA UGLEDNIH NASTAVNIKA
Ne smemo zaboraviti pohvale i nagrade. Ovaj način motivacije čoveka uopšte se često pominje, ali kada je vreme realizacije, često zatajimo.Ne želimo da ovaj tekst zazvuči patetično ili da uvredi bilo koga.
Ono što nam je namera jeste da se pohvalimo nekim ko je jedan od nas. Pišemo o nastavnici srpskog jezika i književnosti Aleksandri Sekulić koja je 2012.godine osvojila prvu nagradu na konkursu ZUOV-a „Saznali na seminaru primenili u praksi“ .
Da ta nagrada nije bila slučajnost pokazala je Aleksandra i ove godine kada je izabrama u grupu od dvadeset uglednih nastavnika Srbije prema oceni Microsofta. Ona je u aprilu učestvovala na Microsoftovoj radionici, programu obuke i seminaru, uživo, nazvanom „Ugledni nastavnik“.
U sklopu tog programa je učešće na vebinarima, onlajn seminarima, na kojima nastavnici ove grupe razmenjuju iskustva i stručno se usavršavaju. Privilegiju da se nađu u ovoj grupi nastavnici su stekli svojim nagradama, učešćima na konkursima i učešćem na Microsoftovom konkursu „Partner u učenju“. Stručno usavršavanje ovih nastavnika se odnosi na unapređenje nastavnog procesa u smislu boljeg organizovanja nastave uz podršku informaciono-komunikacionih tehnologija.
Bravo, Sanja.Tvoj uspeh je malo i naš…Dragana
OBELEŽILI SMO DAN MATERNJEG JEZIKA
“…Jezik je živa snaga sa kojom je vezana ne samo kultura, nego i samo postojanje jednog naroda…“ (Ivo Andrić)
U svetu se obeležava Dan maternjeg jezika, kao sećanje na studente koji su 21. Februara 1952. godine ubijeni u Daki, u Istočnom Pakistanu(Bangladešu), jer su protestvovali zbog toga što njihov jezik nije proglašen za zvaničan.
Povodom ovog Dana, želeli smo da istaknemo važnost jezika i kulture uopšte, jednog od puteva očuvanja naroda.Prema procenama gotovo svakodnevno nestane po jedan jezik, mi svoj želimo da sačuvamo.
Na javnom času održanom u učionici broj 2 , učenici su govorili, prelili, pričali, divanili, raspravljali, blebetali, izlagali, glagoljali….o svom maternjem jeziku.
U našoj Vojvodini amalgam jezika bogati kulturu. Na putevima “Seoba“Miloša Crnjanskog ukrstile su se i izmešale reči naših starih.Rečnik arhaizama koji su učenici kreirali razgovarajući sa svojim starima, pomoći će nam da se nekih reči podsetima, ali da i naučimo neke nove.
…avlijom jurca deran…na pendžeru stoji frajla…obuci reklu i čakšire…u kredencu dunst…
Govorilo se o arhaizmima, istorizmima i neologizmima, pominjali smo sinonime, homonime, antonime, sećali smo se početaka našeg jezika, podsetili se dijalekata…istaknuta je neminovnost žargona, ali sa merom “gde i kada“…
Čuli su se stihovi na jezicima nacionalnih manjina kao što su mađarski i rusinski.
Imali smo goste, nastavnike, učenike naše škole, direktorku. Nadamo se da su uživali.
Čekamo vas nekim drugim povodom u našoj učionici broj 2, učionici srpskog jezika i književnosti.
“…Jezik nije ni propis ni zakon kojeg se morate po svaku cenu držati, nego fleksibilna živa stvar kojoj se prilagođavate…“
Dragana Mandić,
predsednik stručnog veća nastavnika srpskog jezika i književnosti