
Preporuke i kriterijumi školama u slučaju pojave COVID-19
13. novembar 2020.
Održane radionice o jevrejskim simbolima u okviru projekta «Znanje=tolerancija»
26. novembar 2020.Projekat „Vršnjački karavan interkulturalne edukacije “ u organizaciji udruženja „Humana – društvo za podršku detinjstvu i mladosti „ iz Bačke Palanke, realizovan je 07.11 2020.god. u kome su bili učesnici i učenici Ekonomsko trgovinske škole (Mija Bjelović, Ana Radulović, Milica Dragović i Jovana Novković, učenice smera Komercijalista II razred). Uz podršku Pokrajinskog skretarijata za obrazovanje,propise, upravu i nacionalne manjine – nacionalne zajednice,po četvrti put od pokretanja, projekat je okupio novu grupu srednjoškolaca iz pet vojvođanskih mesta i četiri srednje škole.
Šireći mrežu učesnika, ovogodišnji projekat je bogatiji za sadržaje u Bačkom Petrovcu, toplu dobrodošlicu direktorke Jarmile Vrbovski u reprezentativnom zdanju petrovačke Gimnazije i Marije Gašparovski u Udruženju žena, za srdačno gostoprimstvo u Sremskim Karlovcima i Ruskom Krsturu, za dirljivi susret sa zbirkom uspomena, vremešnog učitelja i seoskog hroničara, Tibora Milanovića u Budisavi …
Karavandžije su tog dana obišle, saznale, videle – mnogo: Gimnaziju „Jan Kolar“, ustanovu koja je prerasla lokalne manjinske i državne okvire,etnografsku postavku u Udruženju žena, Zavičajnu kuću iz 18. veka – spomenik kulture od izuzetnog značaja, izložbu naivnog stvaralaštva u Galeriji Zuske Medveđove … i to sve, samo u Bačkom Petrovcu. Potom je karavan nastavio ka Sremski Karlovcima gde su učesnici obišli najmonumentalnije građevine varošice – Patrijaršijski dvor, Sabornu crkvu Sv. Nikole, Karlovačku gimnaziju, katoličku crkvu posvećenu Svetom trojstvu, zgradu Magistrata, Bogoslovski seminar …Na dalje putešestvije ispratila su ga zvona, zakrivljeni šorovi i karlovački vinogradi.A nadomak Novog Sada, u malom selu novi susreti, nove priče. Budisava – najmlađe selo u Šajkaškoj i jedino koje je pravljeno „da bude mađarsko“… Etno kuća, nekadašnji dom seoskog crkvenjaka, dočarava život od pre dva veka, dok Rimokatolička Crkva Velike Gospe,stotinu godina stara, govori o mađarskom i nemačkom življu…Na kraju dana karavan se obreo u krsturskom ataru. Krstovi – pored puta, na ulazu i izlazu iz mesta, kao i Katedralna crkva svetog Nikole ukazali su na važnost vere u životima Rusina.Da su se karavandžije obrele na vrlo značajnom mestu potvrdili su, seoski sveštenik i profesorka rusinskog jezika, pričom da se u ovom mestu nalazi sedište Nacionalnog saveta Rusina i sedište Apostolskog egzarhata za grkokatolike u našoj zemlji…
Do kraja dana svaki učesnik karavana je postao bogatiji za jedinstven doživljaj i dragocena iskustva sa ovog kratkog putovanja … U nastavku ovogodišnjeg projekta „Vršnjački karavan interkulturalne edukacije“ uslediće online druženje pod vođstvom Stefana Štrpca, omladinskog radnika, trenera vršnjačkih edukatora i saradnika udruženja „Humana – društvo za podršku detinjstvu i mladosti“.