
Projekat „Vršnjački karavan interkulturalne edukacije “
16. novembar 2020.
Nove mere i uputstvo za organizaciju rada
27. novembar 2020.“No human race is superior; no religious faith is inferior. All collective judgments are wrong. Only racists make them” Elie Wiesel
Nema superiornih naroda niti inferiornih religija. Sve kolektivne osude su pogrešne. Samo ih rasisti prave. Eli Vizel
Održane radionice o jevrejskim simbolima u okviru projekta «Znanje=tolerancija»
Da li znate šta je mezuza, a kipa? Talit, menora, hanukija? Imate li priliku da ih često uživo vidite negde u svom okruženju zašto?
Pre Drugog svetskog rata jevrejska zajednica u Srbiji bila je i brojna i vidljiva. Onda je gotovo uništena. «Očito je da postoje razlike pre i posle Drugog svetskog rata. Pre Drugog svetskog rata u Srbiji su Jevreji bili veoma vidljivi u javnom, privrednom i kulturnom životu, i njihov doprinos je bio izrazito veliki. Nakon Drugog svetskog rata neki uticaj Jevreja na privredne tokove je znatno smanjen, prosto zbog brojnosti. Ali, neki uticaj u javnom, naučnom i kulturnom životu je ostao, jer je to prosto bila tradicija da deca imaju podsticaj iz porodice da se školuju i preko obrazovanja traže neku svoju afirmaciju u društvu.» (Danas, Jevreji u Srbiji danas: kako očuvati identitet)
Povodom 9. novembra, dana kada se u našoj školi tradicionalno sećamo Carske kristalne noći, ili Noći pogroma koji se desio širom Nemačke i Austrije 1938. godine i koji je bio usmeren protiv jevrejskih građana, a smatra se početkom Holokausta, održane su zum radionice „Haver Srbija“ neprofitne, nevladine, obrazovne organizacije građanskog društva, koja promoviše raznoliko i inkluzivno društvo u Srbiji. Ranijih godina u našoj školi su tokom novembra organzovane, radionice, javni časovi, projekcije, izložbe i predavanja sa različitim temama koje su povezane sa pomenutim surovim istorijskim događajem i tiču se tolerancije, ljudskih prava, borbe protiv stereotipa, predrasuda i nasilja. Međutim, u skladu sa novonastalom situacijom izazvanom pandemijom i merama zaštite, ove godine nije bilo moguće organizovati masovnije događaje sa učešćem većeg broja učenika, nastavnika i ostalih, nije bila moguća, kao što je ranijih godina to bio slučaj, poseta predstavnika Haver Srbije u sklopu njihovog projeka «Znanje=tolerancija», pa su u tom svetlu organizovane zum Haver radionice – striming voditelja radionice, uz živo prisustvo nastavnika i đaka u učionici, odnosno, biblioteci.
Danas je, Mia Nuhanović, održala dve šezdesetominutne zum radionice «Jevrejski simboli» sa učenicima, marturantima, u dve grupe odeljenja 4/3, smera ekonomski tehničar. Radionice su bile zanimljive, interaktivne, iako su vođene preko zum platforme. Učenicima je profesorka srpskog jezika i književnosti naše škole A. Sekulić podelila zanimljive materijale za rad (fotografije i tekstove o jevrejskim simbolima) koje su ranije poslali iz Haver Srbija organizacije, prikazan im je kratki animirani film sa jevrejskim i drugim simbolima, projektovana je prezentacija o jevrejskim simbolima, učenicima su dati interesantni zadaci, a nakon toga su razgovarali sa voditeljkom radionice Mijom. Mia je na zanimljiv i za učenike prijemčiv način, govorila o jevrejskim simbolima, ali i o njihovim praznicima, običajima, istoriji i tradiciji, istovremeno odgovarajući na pitanja učenika. Uz podršku, bibliotekarki, profesorke sociologije Edite Liko, profesorke srpskog jezika i književnosti Dragane Bogojevac i tehničke podrške Ivana Kozića, radionice su održane bez smetnji i problema, a učenici su predstavljanjem pojedinih simbola, ali i pojmova, običaja i tradicije iz jevrejskog života saznali više o jevrejskom narodu i njegovoj kulturi, veri i istoriji. Kroz prezentaciju i diskusiju na ovoj radionici imali su priliku da upoznajući se sa simbolima Jevreja (talmudom, menorom, mezuzom, hanukijom, jadom, kipom, talitom, Davidovom zvezdom) i njihovim značenjima, razumeju razlike u identitetu, kulturi i religiji Jevreja, ili bilo kojeg drugog naroda, a ujedno i da prepoznaju lepotu raznovrsnosti u jednom društvu. Rzmislili su i prodiskutovali o tome zbog čega nemaju priliku da ove simbole često vide u svojoj okolini i zbog čega su im uglavnom bili neprepoznatljivi i nepoznati, zašto su i kako porušene sinagoge u Kuli i Vrbasu.
Bilo je mnogo odgovora na pitanja učesnika radionice, a neka su pitanja i dalje ostala bez odgovora. Ostaje nam da i dalje tragamo za njima, učeći i obrazujući se.
Zapamtite, znanje o drugima, o različitosti, između ostalog, rađa tollernciju, dok neznanje stvara stereotipe i predrasude, a iz njih, nažalost, nastaju i diskriminacija i nasilje.
U Kuli, 26. novembra, 2020.
A. S.