
’’Dani sela, dani žita’’ Kruščić
13. jun 2022.
Radionica „Jevrejski simboli“ i predavanje sinagogi El Griba
22. jun 2022.U četvrtak, 16. 6. 2022, održan je ogledni čas (istovremeno i javni) «Raznoliki svet Andrićeve višegradske kasabe» koji je bio završetak istoimene projektne nastave. Učenici 3-2, istraživali su svakodnevni život višegradske kasabe koji je Andrić uglavnom dosledno hronološki opisao u romanu Na Drini ćuprija, a rezultate istraživanja prezentovali su na pomenutom času. Glavni junak višegradske hronike, most, nemi je svedok koji pamti ukrštanja različitih kultura, vera i tradicija i dve civilizacije, istočne i zapadne, između kojih postoji prividno trpljenje, a u stvari je prisutan prikriven antagonizam. Most je nepromenljiva, postojana tačka na kojoj se osećaju i vide jasnije sudaranja i komešanja koja neminovno rađaju sukobe i na nivou likova i na nivou zajednica i civilizacija. Bosna, u kojoj se odigrava radnja romana, zemlja je protivrečnosti i ima posebnu kulturu življenja, međusobnog suživota pripadnika četiri veroispovesti – islamske, katoličke, jevrejske i pravoslavne. Ovaj roman bio je pogodan da ga učenici istražiju i sa sociološkog aspekta, pa je ostvarena korelacija sadržaja predmeta srpskog jezika i književnosti i sociologije.
Nakon jednomesečnog istraživanja, učenici su na oglednom času prikazali rezultate čitanja romana i istraživanja o pomenutim verskim zajednicama sa stanovišta predmeta socilogije, a zatim i slike običaja, verovanja, života pojedinačnih sudbina pripadnika različitih verskih zajednica oličenih u likovima romana Na Drini ćuprija. Prezentovanje je otvoreno izlaganjem grupe koja se bavila islamskom verom, zatim, jevrejskom, a onda pravoslavnom hrišćanskom i katoličkom verom – redosled izlaganja je postavljen na ovaj način, jer je bio vođen logikom hronološkog pojavljivanja likova u romanu, a pritom su učenici svesni da u toj hronologiji ima preplitanja kao što se same veroispovesti u romanu i u životu prepliću. Verujući u to da će to što više znaju jedni o drugima, doneti više razumevanja i shvatanja o suštinskoj sličnosti u našoj ljudskoj prirodi, učenici su pričali priču o veroispovestima, običajima, simbolima, verskim objektima, praznicima, ali i o Andriću, Ćupriji, likovima i njihovim sudbinama, omeđenim verskom pripadnošću, ali i sopstvenom individualnošću. Tokom istraživanja i prezentovanja učenici su koristili tehnologije za saradnju, komunikaciju i kreiranje. Neke utiske učenika i nastavnika o času možete pogledati na e –tabli klikom na vezu Linoit.
Ogledni čas, kome su prisustvovali i zainteresovani nastavnici, odeljenjski starešina 3-2 odeljenja i direktor, u jednom delu, počet je Andrićevim citatom, a istim ćemo završiti izveštaj o času:
Bože, ne dopusti da srce naše ostane prazno, nego daj — pošto od Tvoje volje sve zavisi — da uvek želimo i da se nadamo, i da to što želimo bude dobro i stvarno i da naša nada ne bude isprazna. Daj da predmet naših želja bude viši i lepši od našeg života i da se dobroj nadi nikad ne izneverimo zbog kratkih i varljivih ostvarenja koja zaklanjaju vidik i lažno obećavaju odmor. Daj nam prav put, sa prolaznim posrtanjima a sa mirom i slavom na kraju. I daj nam mudrosti i hrabrosti, kad nam daješ iskušenja. I ma kuda išli i lutali, ne daj da na kraju ostanemo izvan Tvoje sveobimne harmonije, jer to svake sekunde, na svakom mestu, svakim delićem bića želimo. (Andrić, Znakovi pored puta)
Učenici 3-2 i profesorke S. M. i A. S.













