
Internacionalni karate turnir Roda
22. maj 2023.
Održano predavanje na temu bezbednosti
1. jun 2023.Grupa od šesnaest učenika naše škole započela je učešće u međuškolskoj projektnoj nastavi „Kišobran“, u petak, 19. maja 2023. Saradnju učenika dve škole, Gimnazije „Veljko Petrović“ u Somboru i naše, osmislile su i realizuju dr Snežana Klepić, profesor srpskog jezika i književnosti u Gimnaziji, i profesorke naše škole Ivana Ilić, profesor engleskog jezika, i Aleksandra Sekulić, profesor srpskog jezika i književnosti. Ideja za projektnu nastavu nastala je na međunarodnom seminaru Učimo od prošlosti – delujemo za budućnost (Learning from the Past Acting for the Future) u organizaciji Teraformiga i TOLI (The Olga Lengyl Institute for Holocaust Studies and Human Rights) neprofitnih organizacija koje su dodelile grantove pomenutim profesorkama da izvedu projekat sa učenicima posvećen učenju o holokaustu, socijalnoj pravdi i ljudskim pravima.
Projekat utemeljen u kulturi sećanja podrazumeva kretanje Kišovim stopama u Subotici i Novom Sadu istražujući ljudska prava, žrtve nacizma i fašizma, čime se podstiču saosećanje i odgovornost učenika. Motiv za pokretanje ovakvog vida nastave bilo je antisemitsko skrnavljenje panoa posvećenog Danilu Kišu na izložbi “Od Racije do Aušvica: Novi Sad – grad kulture sećanja” u Novom Sadu, u junu 2022. godine.
Projekat se, na temelju učenja o holokaustu, bavi ljudskim pravima. Osnovni ciljevi projekta su bolje razumevanje ljudskih prava i njihovog uticaja na književnost (umetnost) i svet, podsticanje kritičkog mišljenja, razvoja društvene svesti i ličnog napredovanja učenika, čitanjem i analizom odabranih tekstova autora Danila Kiša, preživelog holokausta, i kroz putovanje/posetu mestima njegovog rođenja i detinjstva, Subotici i Novom Sadu.
Prva faza projekta realizovana je putovanjem u Novi Sad na kojem je učenike u edukativni obilazak mesta povezanih sa sudbinom Jevreja, holokaustom i životom pisca Danila Kiša, vodio istoričar Savo Tešić, učesnik Haver Srbija projekta “Koraci prošlosti, sadašnjosti i budućnosti”. Tokom obilaska Novosadske sinagoge, Miletićeve ulice, Sokolskog doma, Zadužbine Jelene Kon, Keja žrtava racije, ali i Uspenske crkve u kojoj je pisac Danilo Kiš prekršten u pravoslavnu veru kako bi ga roditelji spasili od nacističkih progona, učenici su prikupljali činjenice, učili, kritički promišljali, fotografisali mesta i ujedno pripremali materijal za buduću zajedničku izložbu. Na kraju je usledio odlazak na pozorišnu predstavu „Lutka sa kreveta 21“ po tekstu Đorđa Lebovića, somborskog Jevreja, koji “gorki talog iskustva” Drugog svetskog rata, logora, gubitka porodice, pretače u umetnost, a čije smo delo i život istraživali i spoznavali više kroz projekat “Tragom somborskih Jevreja”.
U drugoj fazi predstoji nam edukativno putovanje u Suboticu, 10. 6. 2023. u okviru kojeg je planiran obilazak Subotičke sinagoge, mesta u vezi sa detinjstvom Danila Kiša provedenim u Subotici, poseta Gimnaziji „Svetozar Marković“, fondaciji, biblioteci, galeriji.
Treća faza, završetak projektne nastave, planiran je kroz predstavljanje rezultata istraživanja u vidu izložbe koju će učenici organizovati paralelno u obe škole, razmenjujući materijale, utiske, fotografije nastale tokom obilazaka svih mapiranih mesta Novog Sada i Subotice.


