
Kišovim stopama ili „Kišobran” u Subotici
14. jun 2023.
„Sveske solidarnosti“
16. jun 2023.Projektna nastava „Tragom Jevreja u Somboru i Zapadnobačkom okrugu“ koju su osmislile Aleksandra Sekulić, profesor srpskog jezika i književnosti u Ekonomsko-trgovinskoj školi u Kuli (ETŠ), i dr Snežana Klepić, profesor srpskog jezika i književnosti u Gimnaziji „Veljko Petrović u Somboru, a realizovana je u saradnji i sa Ivanom Ilić, profesorkom engleskog jezika u ETŠ, odvijala se u pomenute dve škole od početka maja školske 2021/22. godine, a trajala do aprila 2022/23. školske godine. Projekat je obuhvatio niz aktivnosti kroz koje su se učenici upoznali sa kulturom, istorijom i tradicijom jevrejskog naroda i istražili njegovu sudbinu na našim zavičajnim prostorima.
El Otro Camino: 1492 (sajt Centropa – jevrejski istorijski institut sa kancelarijama u Beču, Hamburgu, Budimpešti i Vašingtonu) – nezavisno gledanje filma u svakoj školi:
Gimnazija „Veljko Petrović“ – film su pogledali učenici dva odeljenja prvog razreda kao uvod u razgovor o humanizmu i renesansi, odnosno dešavanjima u Evropi u 15. i 16. veku. Razgovor nakon pogledanog filma (učenici su, uz profesorku, prevodili tekst sa engleskog, dopunjavali znanjima o istoriji tog perioda i komentarisali viđeno) naglasio je oštre kontraste između uspona kulture i umetnosti, opšteg napretka, u Zapadnoj Evropi i sudbine Jevreja iz Španije.
Ekonomsko-trgovinska škola – gledanje filma u prevodu na engleski i diskusija nakon odgledanog filma na času engleskog jezika (Nastavnik Ivana Ilić koristila je nastavni plan sa Centropinog sajta: učenici su se gledajući film upoznali sa poreklom Jevreja i putevima dolaska na Balkansko poluostrvo, a nadalje i sa njihovom sudbinom na ovim prostorima, Holokaustom tokom Drugog svetskog rata, kao i vremenom nakon rata; pripremili su se za obilazak Sombora tragom somborskih Jevreja.) prethodili su susretu učenika u somborskoj gimnaziji, u subotu, 28. 5. 2022, kao uvod u zajedničke aktivnosti: predavanje Milana Stepanovića i dve radionice.
Gospodin Stepanović, publicista i zavičajni istoričar, održao je predavanje o Jevrejima u Somboru – o istoriji Jevreja na evropskom tlu, njihovim emigracijama uslovljenim proterivanjima, a nadalje, o njihovoj sudbini tokom Drugog svetskog rata i holokaustu, sa akcentom na sudbinu Jevreja u Somboru, kao i u čitavom Zapadnobačkom okrugu. Osim istorijskih podataka, Stepanović je učenicima predočio i nekoliko toplih ljudskih svedočanstava u kojima je čovečnost Somboraca bila iznad antisemitizma, a njihovo saosećanje iznad straha.
Nakon predavanja održane su radionica upoznavanja (voditelj dr Snežana Klepić) i Haver-radionica (Haver – obrazovna organizacija građanskog društva, Beograd; voditelj nastavnik Aleksandra Sekulić) o jevrejskim simbolima kao što su menora, mezuza, kipa, davidova zvezda i dr. Susret je okončan obilaskom jevrejskih palata u centru grada: Vajdingerove, Kaufmanove i Singerove.
Učesnici susreta, učenici 1-1 i 1-2 razreda somborske gimnazije i 3-2 kulske ekonomske škole, nastavili su projektne aktivnosti u svojim školama: znanja, stečena tokom predavanja, radionica i istraživanja, preneli su drugim učenicima, istraživali tragove jevrejske kulture i istorije u svojim mestima, kao i život Đorđa Lebovića, rođenog Somborca, znamenitog scenariste i književnika jevrejskog porekla koji je preživeo nacističke logore Aušvic i Mathauzen. Čitajući i proučavajući njegovo delo “Semper idem” (nedovršenu hroniku jednog detinjstva) istražili su sudbinu Jevreja u Somboru, viđenu očima dečaka.
Kao završnu aktivnost projekta, 22. 4. 2023, profesorka Klepić je na osnovu romana „Semper idem“ mapirala značajne lokacije opisane u knjizi i kreirala pešačku turu (pomoću mobilne aplikacije) koja će ta mesta pojasniti i pomoći učenicima da ih pronađu i obiđu. Nakon vođene šetnje po gradu, učenici su sa profesorkama Aleksandrom Sekulić i Snežanom Klepić otišli na predstavu „Semper idem“ u somborskom Narodnom pozorištu. Ujedno je na ovaj način obeležen Dan sećanja na žrtve holokausta, genocida i drugih žrtava Drugog svetskog rata. U aktivnostima je učestvovala i profesorka engleskog jezika Ivana Ilić.
Međuškolska projektna nastava imala je za cilj da učenici višemesečnim aktivnostima istraživanja, prezentovanja i vršnjačkog učenja obeleže Dan sećanja na žrtve holokausta, genocida i drugih žrtava fašizma u Drugom svetskom ratu, negujući pri tom kulturu sećanja i razvijajući empatiju prema sudbini prognanih i obespravljenih. Istražujući istoriju jevrejskog naroda i upoznajući njegovu kulturu, dugoročno neguju kulturu sećanja, razvijaju osetljivost za stereotipe, predrasude, mitove i antisemitizam, kritički se prema njima odnose, spoznavaju vrednost postojanja različitosti i utvrđuju odeđene sličnosti u različitosti.
Pisac Danilo Kiš, Jevrej, i sam stradalnik u Drugom svetskom ratu, rekao je: “Istorija je bez strasti, bez zločina i bez obzira na brojke: šta znači šest miliona mrtvih (?!) ako ne vidimo jednog jedinog čoveka i njegovo lice, njegovo telo, godine i njegovu ličnu povest.”
Sećanjima na stradale ukazujemo počast njihovoj žrtvi, iskazujemo divljenje i dostojanstveno oživljavamo sećanja na njih. Ukoliko izgubimo ova sećanja, izgubićemo ubrzo i sopstveni identitet, jer narodi koji zaborave istoriju, jezik i veru, prestaju da postoje, a deo istorije svaki je čovek ponaosob, ma koje vere i nacionalnosti bio. Zaboravljanjem žrtava, nestao bi i jedan deo nas, deo čovečanstva, a onda i deo budućnosti.
Snežana Klepić i Aleksandra Sekulić



