
„Sveske solidarnosti“
16. jun 2023.
Raspored pripremne nastave za polaganje maturskih ispita za avgustovski rok 2022/23. godine
28. jun 2023.19. 6. 2023, postavljanjem izložbe „Kišobran – odbrana Danila Kiša“ u našoj školi, a 21. 6. 2023, paralelno u Gimnaziji „Veljko Petrović“, odnosno, predstavljanjem rezultata projekta, završena je međuškolska projektna nastava „Kišobran“ za ovu školsku godinu. Planirano vođenje kroz izložbu za ostale učenike škole, učesnici projekta, učenici kustosi, izvešće u septembru. Pomeranje za početak nove školske godine usledilo je zbog naglog prekida nastave u ovoj školskoj godini.
Izložba se sastoji od prikupljenih i kreiranih učeničkih materijala tokom obilazaka mapiranih mesta Subotice i Novog Sada, kao i internet istraživanja. Učenici su grupno radeći, vođeni zadacima, priredili za izlaganje, svoje utiske, fotografije, saznanja, nastalih tokom obilazaka.
Da podsetimo, saradnju učenika dve škole, Gimnazije „Veljko Petrović“ u Somboru i naše, osmislile su i realizovale profesorka iz gimnazije dr Snežana Klepić i profesorke naše škole Ivana Ilić i Aleksandra Sekulić. Ideja za projektnu nastavu nastala je na međunarodnom seminaru Učimo od prošlosti – delujemo za budućnost (Learning from the Past Acting for the Future) u organizaciji Teraformiga i TOLI (The Olga Lengyl Institute for Holocaust Studies and Human Rights) neprofitnih organizacija koje su dodelile grantove pomenutim profesorkama da izvedu projekat sa učenicima posvećen učenju o holokaustu, socijalnoj pravdi i ljudskim pravima.
Projekat utemeljen u kulturi sećanja podrazumevao je kretanje učenika Kišovim stopama u Subotici i Novom Sadu istražujući pritom ljudska prava, žrtve nacizma i fašizma, čime se podstiču saosećanje i odgovornost. Motiv za pokretanje ovakvog vida nastave bilo je antisemitsko skrnavljenje panoa posvećenog Danilu Kišu na izložbi “Od Racije do Aušvica: Novi Sad – grad kulture sećanja” u Novom Sadu, u junu 2022. godine. Na temelju učenja o holokaustu, učenici su se bavili ljudskim pravima, istražujući i čitajući Kišovo delo i o Kišovom životu koji je neraskidivo povezan sa pomenutim temama.
Osnovni ciljevi projekta su bili bolje razumevanje ljudskih prava i njihovog uticaja na književnost (umetnost) i svet, podsticanje kritičkog mišljenja, razvoja društvene svesti i ličnog napredovanja učenika, čitanjem i analizom odabranih tekstova autora Danila Kiša, preživelog holokausta, i kroz putovanje/posetu mestima njegovog rođenja i detinjstva, Subotici i Novom Sadu.
Ciljevi projekta su ostvareni, vidljivo je i na samoj postavljenoj izložbi koju možete i posetiti. Ona će vas podstaći na razmišljanje o tome koliko smo kao društvo spremni da poštujemo različitosti, koliko smo spremni da budemo ljudi, u najdubljem moralnom i filozofskom smislu. Antisemitstički napad na pano sa likom Danila Kiša – „od racije do Aušvica“, navodi na razmišljanje o tome koliko se i da li se mnogo promenilo u stavovima, verovaćemo pojedinaca, od Aušvica do danas, i zašto nije.
Hvala učenicima učesnicima na projektu, Slavici Badža, Jasni Ačanski, Tijani Durković, Olgici Brkin, Igoru Pionteku, Anji Ignjatov, Anastasiji Vasiljević, Sari Džabić, Anastasiji Rađenović, Neveni Baždar, Uni Bajat, Anji Ačanski, Eleni Veberović, Miljani Spasojević, Neveni Katai, Miji Dragović, Anastasiji Kastratović, Jovani Ačanski na posvećenom radu, aktivnosti i odgovornom odnosu prema svemu u projektu. Takođe, hvala učenicima Gimnazije «Veljko Petrović» i profesorki Klepić, bilo je zadovoljstvo sarađivati sa njima, a nadamo se da će se saradnja nastaviti u budućnosti.







