
Festival nauke
10. novembar 2023.
Radionice o reproduktivnom zdravlju
16. novembar 2023.Danas je u našoj školi, na dvesto desetu godišnjicu Njegoševog rođenja, javnim časom o Njegošu, otvorena izložba „Svevremeni Njegoš“. Izložbu je otvorila direktorka škole Tatjana Vještica, kratkom besedom o značaju vladike, vladara i pesnika Rada Tomova (Njegoša) i o njegovoj važnosti za srpski jezik i srpsku kulturu.
Javni čas za đake, profesore i zvanice održale su učenice drugog, trećeg i četvrtog razreda naše škole Nevena Katai, Helena Pajić, Anastasija Vasiljević, Anja Ignjatov, Zvezdana Jovanović, Sara Džabić, Aleksandra Delić, Dunja Đaković, Mija Roćenović, Jovana Černak i Jana Nastasić. One su prisutne upoznale sa likom i delom Petra II Petrovića Njegoša, ukazale na njegovu veličinu i pokazale njegovu „svevremenost“. Izlaganje je bilo praćeno pesmom i čitanjem kratkih odlomaka iz njegovih najpoznatijih dela – „Gorski vijenac“, „Luča mikrokozma“, „Lažni car Šćepan Mali“.
Izložba „Svevremeni Njegoš“ je 3. novembra prezentovana u okviru manifestacije „Njegoševi dani 2023“, a u organizaciji Kulturno–umetničkog društva „Durmitor“. Izložba je edukativnog karaktera, namenjena svima, kao podsećanje na lik i delo Petra II Petrovića Njegoša. Nastala je u saradnji Kulturno–umetničkog društva „Durmitor“ kao pokrovitelja i učenika i nastavnika naše škole koji su napravili izbore tekstova, stihova Njegoševih dela, slika i citata najuglednijih pisaca i književnih kritičara o Njegošu. Ona je skroman doprinos vraćanju Njegoševog lika u škole, institucije kulture, svugde gde živimo, gde mu je uz Vuka i mesto. Osmišljena je povodom manifestacije „Njegoševi dani 2023“, međutim, plan je da bude i putujuća izložba. U priređivanju izložbe učestvovale su učenice trećeg razreda, Anastasija Vasiljević, Anja Ignjatov, Zvezdana Jovanović, Sara Džabić iz 3-1, i Aleksandra Delić i Dunja Đaković iz 3-2, a mentori ovog programa su njihove profesorke Snežana Delić, profesorka ekonomske grupe predmeta i Aleksandra Sekulić, profesorka srpskog jezika i književnosti. U dizajniranju izložbe pomogla je Ana Sekulić, master inženjer arhitekture.
Postavku „Svevremeni Njegoš“ čine šest panoa koji donose priču o životu vladike i vladara, „svevremene“ i izuzetno važne ličnosti u istoriji Crne Gore, Srbije i šire. Panoi su raspoređeni u tri celine: „Od Njeguša do vrha Lovćena“, Njegoš – duhovnik i vladar i „Pustinjak cetinjski, Prometej lovćenski“, a učenici – kustosi, govoriće o Njegošu i kroz izložbu voditi svoje vršnjake i ostale zainteresovane posetioce. Nadalje je planirano da izložba obiđe i neke druge škole, osnovne i srednje, u zavisnosti od toga sa kim bude uspostavljena saradnja.
Izložba će u našoj Ekonomsko–trgovinskoj školi biti postavljena do 30. novembra. Posete su moguće radnim danima od 9.30 do 13.30, u skladu s radnim vremenom škole, a ulaz je slobodan. Grupne posete potrebno je najaviti, mejlom na adresu [email protected], ili putem telefona škole 025/729-150.
Zahvaljujemo svim gostima, kao i učenicima i nastavnicima škole, što su došli na današnji javni čas, podržali ovaj događaj i uveličali ga svojim prisustvom, a ujedno odali počast vladici, vladaru, filozofu i pesniku Njegošu čiji kulturni značaj prevazilazi onaj književni.