Projekat „Izbor je tvoj“
22. januar 2013.
Dan bezbednog interneta
3. februar 2013. U školi je 25.01.2013.godine prvi čas posvećen obeležavanju Svetog Save- Dana duhovnosti.
PUT SVETOG SAVE
- Rastko Nemanjić rodio se oko 1174.god. na planini Goliji.
- Oko 1189.god. sa 15 godina otac ga šalje u Zahumlje da vlada tim područjem.
- Nepune dve godine kasnije, oko 1191. god. odlazi na Svetu goru, postaje monah Sava najverovatnije u ruskom manastiru svetog Pantelejmona(poznat i kao Rusikon), narednih sedam godina boravi u manastiru Vatoped.
- Pošto mu se u jesen 1197. god. pridružio otac Stefan Nemanja kao monah Simeon, Sava odlazi u Carigrad po dozvolu za podizanje srpskog manastira.
- Sledeće godine se vraća, otac i sin obnavljaju zapušteni Helandarion.
- Sava je rukopoložen za arhimandrita u Solunu između 1200. i 1204. god.
- Monah Simeon (kasnije sveti Simeon Mirotočivi) umire 1200. god. u Hilandaru. Sava prenosi njegove mošti u manastir Studenicu, tamo miri braću koja su prethodno zaratila oko prestola. Postaje iguman manastira Studenica.
- U Žiči 1217.god. kruniše brata Stefana koji postaje Prvovenčani. Dve godine kasnije SAva dobija autokefalnost za srpsku crkvu, čije sedište je u Žiči. Postaje prvi srpski arhiepiskop. U Žiči vodi veliki državno-crkveni sabor 1221. god.
- Na prvo hodočašće u svertu zemlju odlazi 1229.god., obilazi hrišćanske svetinje, osniva srpsku monašku koloniju. Rukovođenje crkvom 1233.god. predaje učeniku Arseniju, i po drugi put odlazi u Svetu zemlju.
- U povratku sa hodočašća umire 14.januara 1236.god. u bugarskoj prestonici Trnovo.
- Njegov sinovac kralj Vladislav prenosi Savine mošti u manastir Mileševa.
- Turski Sinan paša u znak odmazde zbog srpske pobune 1594.god. spaljuje mošti Svetog Save u Beogradu.
- Utemeljivač samostalne srpske crkve slovi i za rodonačelnika nacionalne književnosti i prosvete zbog čega se verski praznik posvećen njemu od 1840. godine u Srbiji slavi kao školska slava.
I ovog 27. januara učenici i nastavnici Ekonomsko – trgovinske škole obeležili su Svetog Savu – školsku slavu prisustvom liturgiji i sečenjem slavskog kolača u crkvi Sv. Marka u Kuli.